BankingCareers - India's Bank Careers Portal

Mixture & Alligation Solved Questions For IBPS, SBI and Other Bank Exams - Page 2

You will find 8 problems in 2 pages..

Mixture & Alligation Solved Questions (Page 2 of 2)

Question 1
In what ratio,water must be mixed with fruit juice costing Rs.24 per litre so that the juice would be worth of Rs.20 per litre?

a) 1:4 b) 1:5 c) 1:6 d) 2:5

Answer : b) 1:5

Solution :

Cost of 1 litre of water = Rs.0 = cheaper quantity.
Cost of 1 litre of juice = Rs.24 = dearer quantity.
And, the mean price = m = Rs.20
Applying the rule of alligation,

mixture

Therefore, (Cheaper quantity) : (Dearer quantity) = (d - m) : (m - c) = 4:20 = 1:5
Hence, the required answer is 1:5.

Question 2


Box A contains wheat worth Rs.30 per kg and box B contains wheat worth Rs.40 per kg. If both A and B are mixed in the ratio 4:7 then the price of mixture per kg is :

a) Rs. 36.36 b) Rs. 35.80 c) Rs. 42.50 d) 31. 30

Answer : a) Rs. 36.36

Solution :

Cost of 1 kg of A = Rs.30 = cheaper quantity.
Cost of 1 kg of B = Rs.40 = dearer quantity.
Let the mean price be Rs.X.
Applying the rule of alligation,

mixture

Therefore, (Cheaper quantity) : (Dearer quantity) = (d - m) : (m - c) = (40-X) : (X-30)
Given ratio = 4/7 = 40-X/X-30
280-7X = 4X - 120
11X = 400
X = 400/11 = 36.36
Hence, the required mean price is Rs.36.36


Question 3

A seller has two variety of rice worth Rs.80 per kg and Rs.95 per kg. If he get 20% profit by selling the mixture of two varieties at Rs.84 then the mixing ratio is :

a) 7:5 b) 5:3 c) 7:2 d) 5:2

Answer : d) 5:2

Solution :

Cost of 1 kg of 1st type = Rs.80 = cheaper quantity.
Cost of 1 kg of 2nd type = Rs.95 = dearer quantity.
Selling price of 1 kg of mixture = Rs. 84
Given that, gain = 20%
We have to find the cost price of 1 kg of mixture.

Selling price	cost price
  Rs.120		  Rs.100
  Rs. 1		  Rs. 100/120
  Rs.84		  Rs.100 x 84 / 120  = Rs.70.

Therefore, mean price of 1 kg of mixture = Rs.70

mixture

Therefore, (Cheaper quantity) : (Dearer quantity) = (d - m) : (m - c) = 25:10 = 5:2
Hence, required ratio is 5:2.


Question 4

There are two varieties of tea worth Rs.90 per kg and Rs.70 per kg. If X kg of 1st kind is mixed with 56 kg of 2nd kind to get a profit 25% by selling the mixture at Rs.95 per kg then X equals to:

a) 35 b) 24 c) 48 c) 19

Answer : b) 24

Solution :

Cost of 1 kg of 2nd kind = Rs.70 = cheaper quantity.
Cost of 1 kg of 1st kind = Rs.90 = dearer quantity.
Selling price of 1 kg of mixture = Rs. 95
Gain = 25%
Therefore cost price of 1 kg of mixture = 100/125 x 95 = Rs.76
That is, mean price = m = Rs.76

mixture

Therefore, (Cheaper quantity) : (Dearer quantity) = (d - m) : (m - c) = 14:6 = 7:3.
Ratio of quantities of 2nd and 1st kind of tea = 7:3
Given that, 56kg of 2nd is mixed with X kg of 1st.
Then, 7:3 = 56:X
7X = 56x3
X = 24kg
Hence, required answer is 24.


Mixture & Alligation Solved Questions (Page 2 of 2)

Score Well In SBI & IBPS, PO & Clerk Exams